Co to jest badanie usg?

Czasem, żeby zobaczyć, co dolega pacjentowi, trzeba niejako zajrzeć do jego wnętrza. Najpowszechniejszym i najłatwiej dostępnym sposobem takiego postępowania jest badanie USG. Dzięki niemu można rozeznać się w stanie jamy brzusznej, naczyń żylnych lub ciąży. Badanie to to często podstawa do dalszych badań oraz podjęcia właściwego leczenia.

Badanie to wykonuje się nie tylko w szpitalu. Można umówić się na nie w wielu poradniach. Jeżeli jest się osobą ubezpieczoną, mając skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, USG można wykonać za darmo. Wystarczy umówić się na konkretny termin. Przeciętny aparat USG jest niewielki i czasem można go przewozić z gabinetu do gabinetu. Kobiety w ciąży powinny mieć możliwość zrobienia tego badania przy wykorzystaniu lepszego aparatu. Daje to większą gwarancję poprawnego i pokrywającego się z faktycznym stanem rzeczy wyniku.

USG często ma potwierdzić podejrzenie lekarza w sprawie konkretnej dolegliwości. Jeśli wynik wychodzi niejednoznacznie, pacjent będzie poddawany innym badaniom. Badanie USG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie należy się go obawiać.Przed jego wykonaniem – zwłaszcza jeśli chodzi o jamę brzuszną – należy zaznajomić się ze wskazaniami dotyczącymi tego, jak długo przed badaniem nie jeść lub nie pić. Chodzi o to, aby lekarz zobaczył w miarę przejrzysty obraz narządów wewnętrznych i potwierdził lub wykluczył podejrzenia lekarza kierującego pacjenta na badanie.

Wynik badania USG otrzymuje się od razu, często wraz z opisem autorstwa osoby, która je przeprowadza. Później pozostaje już tylko pokazać wyniki lekarzowi zlecającemu to badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *